Choď na obsah Choď na menu

História módy.

17. 2. 2016

História módy je pestrá ako móda sama. Pri sledovaní jej vývoja zistíte do akej veľkej miery je súčasná móda ovplyvnená tou minulou.

Desiate roky

Koniec korzetov, nech žije podprsenka. Aj tak by sa dali charakterizovať 10. roky minulého storočia, kedy sa naplno začali prejavovať revolučné zmeny v obliekaní. Sukne už nesiahajú až na zem, vybíjajú sa vzácne zvieratá kvôli kožušinám - to všetko patrí do módy 10. rokov.

 Všetko začalo v Paríži príchodom slávneho Ruského baletu so svojim vedúcim súboru, Sergejom Ďagilevom. Taká miera exotiky, farieb a divokosti na pódiu inšpirovala nielen fauvistov, ale aj bežný život a módu.  Legendou medzi návrhármi sa stal Paul Poiret, ktorý naprosto zásadne zmenil dámske odievanie. Vo svojich modeloch prestal používať korzety a dámy konečne mohli začať po dlhých stáročiach zase dýchať. Poiret usporiadal nezabudnuteľný večierok Tisíc a dve noci, všetko v štýle orientu, Turecka, háremov s úžasnými kulisami, plameniakmi a pávmi. Tým do módy vniesol tuniky, háremové nohavice a turbany. Jeho manželka Denisa bola prvou ženou, ktorá nosila robný korzet inšpirovaná antikou, bez kostíc a s podprsenkou.

Ani behom prvej svetovej vojny význam módy neklesá. Dokonca aj pes musel ladiť s odevom svojej majiteľky. Nosili sa kožušiny exotických avierat, niektoré dámy vyzerali doslova ako chodiace kožušníctva.Niektoré dámy všetko doviedli až do extrémov a ich šály by sa dali smelo použiť na obtočenie piatich stromov. To sa stalo osudným známej tanečnici Isadore Duncan, manželke básnika Sergeja Jasenina. Zomrela, keď sa jej šál zaplietol do kolesa auta a zlomil jej väz. V roku 1916 po prvýkrát vychádza dnes už klasický magazín Vogue. Publikoval nákresy rób, články o móde, umení a o spoločnosti. Na jeho stránkach publikovali aj poprední satirici, známi je napríklad bonmot: ,,Aj zmáne dámy sotva poznáte pod kožami mladých levhartov a tigrov. Bond Street sa premenila na džungľu".

 

Dvadsiate roky

V USA začal byť populárny nový hudobný štýl - jazz a podľa neho sa pomenovalo aj obdobie typické pre 20. roky - jazz age. V ženskej móde nastal dosť dôležitý zlom - nepohodlné, dlhé a nazberkané dlhé šaty, hrubé vrstvy, korzety a veľké klobúky nahradili krátke koktejlové minišaty. Veľmi k tomu prispela aj módna návrhárka Coco Chanel, ktorá skrátila sukne aj vlasy a propagovala štíhlu, chlapčenskú siluetu a tak isto vniesla do ženskej módy mužské prvky. Málokto vie, že napríklad aj pyžamo prebrala z mužského šatníka práve Coco.

Ženská móda začala byť predovšetkým pohodlná, Coco oslobodila ženy od nepohodlných, veľkých rigidných čipkovaných šiat.

Vznikol nový ideál ženskej krásy - krátke vlasy, štíhle chlapčenské postavy, praktické účesy, strohosť šiat a dokonca opálená pokožka. Pretože všetky druhy umenia sa vzájomne podmieňujú, na módu mal obrovský vplyv aj nový umelecký avantgardný smer - kubizmus, ktorý prispel k prísnosti strihov a obľúbenosti geometrických tvarov v móde.

Najpopulárnejšie farby boli hnedá, sivá, béžová, biela a, samozrejme, elegantná čierne. Práve v tomto období vznikli malé čierne (šaty) , perly ako doplnky a vlnky v krátkych vlasoch.

Šaty nekopírovali ženské tvary, častokrát mali aj voľný strih.

Vo vlasoch boli veľmi obľúbené doplnky akéhokoľvek tvaru, napríklad čelenky, kvety, pánske aj dámske klobúky, vtáčie pierka.

[image]

 

Tridsiate roky

Tridsiate roky priniesli nielen do módy, ale aj do životného a iného štýlu veľmi veľa nového. Dá sa povedať, že toto obdobie bolo pre módu nenahraditeľné, pretože čo vzniklo v 30. rokoch, sa nikdy nepoprelo, naopak- každá žena tento štýl miluje, pretože práve v tomto časovom období sa móda rozvinula na ženskú, veľmi elegantnú a takpovediac večnú. Vysoké pásy na úzkych sukniach, vlnky a lokne vo vlasoch, dokonalé líčenie a všetky originálne nápady fantastickej módnej návrhárky Coco Chanel sa rozvinuli práve tu.

Lolita

Rozprávková krajina, veľký slnečný klobúk, šortky s vysokých pásom, slnečné okuliare v tvare srdiečka a sladký úsmev vo vetrom rozoviatych šatách. Ako som už spomínala, tento štýl sa naplno rozvinul v 50-tych rokoch, kde už bolo ženám dovolené viac. Lolita štýl inšpiroval úspešného režiséra Stanleyho Kubricka, aby nakrútil v roku 1955 rovnomenný film, a už stačila len podpora slávnej Marilyn Monroe, aby ženy tento štýl začali uznávať. Práve Lolita štýlu vďačíme na bodkované minišaty, a to je naozaj v retro móde neodmysliteľná čiastka.

this is absolutely gorgeous! although not actually lolita, her dress is gorgeous :)

Pin-up Girls

Opäť štýl, ktorý si užil svoju popularitu až v americkej ére 50- tych rokov. Veď všetci poznáme sladučké pin up girls z reklamy na Coca Colu. Mali väčšinou blon kučeravé vlasy, modré oči a veľmi, veľmi sladký krásny úsmev. V 30- tych rokoch však boli "skryté". Nosili tu hlavne čierne, kratšie kučeravé vlasy, boa, červený rúž a veľmi vyzývavé oblečenie. Nečudo, že ich spoločnosť rýchlo odsúdila, lebo boli mierne lascívne a podľa vtedajšej spoločnosti nemravné. Nemôžem poprieť, že neboli. Ale ich štýl módy a aj správania sa stále nosí. 

O maximálnej popularite pin up štýlu v 30-tych rokoch svedčí hviezdna animovaná postavička Betty Boop, ktorí navrhli práve v tomto štýle- má čierne kratšie vlnité vlasy, veľké nevinné očká, červené´pery a hlavne plnšiu postavičku, mini minišaty, topánky na podpätkoch a v neposlednom rade aj jej známe podväzky. Táto charasteristika platí pre pin-up bezpodmienečne.

Štyridsiate roky

Štyridsiate roky, to sú predovšetkým zvýraznené ramená, úzky driek a sukne pod kolená. Tento look po prvý raz predstavil módny dom Dior v roku 1947. Jeho zámerom bolo predstaviť ženám sexy oblečenie, ktoré by bolo lichotivé a pohodlné zároveň. Niečo, čo by podčiarklo ich ženskosť, no nebolo príliš vulgárne. 

Móda v tom období bola praktická, autoritatívna, elegantná a zároveň minimalistická. Dvoma základnými kúskami oblečenia, ktoré by vám nemali chýbať, sú pencil sukňa a šaty siahajúce tesne pod kolená, prípadne až do polovice lýtok. Šaty by mali byť stiahnuté v páse so sukňou v tvare písmena A. Najlepšie s retro potlačou.Blúzky by sa mali dať zaväzovať okolo krku mašľou, prípadne mať golierik, ktorý je rovnako ako všetky gombíky malý a oválneho tvaru.Topánky sú na nízkom opätku, najlepšie v štýle Mary-Jane, doplnené o ladylike kabelku, rukavičky či kožušinový golier.Medzi ďalšie doplnky patria vintage šperky, perly, klobúky a tenké opasky. Nesmú chýbať na červeno narúžované pery.

 

Päťdesiate roky 

50. roky priniesli svetu džínsovú módu, ktorá bola obľúbená predovšetkým medzi mladými. Dievčatá tejto doby striedali Diorove sukne s tuhými tylovými spodničkami v dĺžke 40 centimetrov nad zemou a denimové tesné nohavice, ktoré videli na filmových plátnach.

Džínsové nohavice vznikli v Amerike. Navrhol ich Lewi Straus na konci 19. storočia pre robotníkov hľadajúcich zlato. Prvé nohavice tohoto typu boli ušité zo stanového plátna. Neskôr sa začali vyrábať z pevnejšej tkaniny dovážanej z Francúzska – z denimu. Filmový priemysel sa postaral o popularizáciu.

 

 

Šesťdesiate roky

Oproti minulým rokom sa na výslnie dostáva mladá generácia - ako rovnocenne kúpyschopná oproti generáciám starším. Ideálom ženskej krásy sa stáva mladistvý vzhľad a štíhla postava. Móda už nevychádza z módnych butikov, ale prešla do malých obchodíkov a sama žena si vytvára každodennú módu experimentovaním s rôznymi časťami oblečenia. Začalo sa kombinovať. Nielen farby, ale aj rôznorodé kusy s doplnkami.

Módnym hitom týchto rokov sa stala tzv. minimóda ako rebélia mladých proti zaužívaným pravidlám. Minisukne cigaretového strihu doplnené ľahkou blúzkou, alebo pánskou košeľou- najobľúbenejšia kombinácia na bežné nosenie pre milióny žien bez ohľadu na vek. Samozrejme, doplnené pančuchovými nohavicami, ktoré sú čoraz populármejšie.

 Snáď najväčším objavom 60. rokov, ktorý s obľubou dodnes využívame, sú jeansy. Kedysi oblečenie manuálne pracujúcich ľudí, neskôr súčasť outfitu mladých protestujúcich ľudí proti konzumnej spoločnosti, dnes oblečenie pre každého bez ohľadu na vek, pohlavie a spoločenské postavenie.

 

Sedemdesiate roky

 

Pokračujú módne trendy z predchádzajúceho obdobia. Nosia sa minisukne, ale aj maxišaty. Objavujú sa aj dnes tak populárne šortky, čím sa do bežného života ľudí vniesla každodenná štipka erotiky.

Ľudia napodobňujú vzhľad umelcov, hlavne rockových hviezd, nielen v štýle obliekania, ale aj v účesoch, či ženy v použití make-upu. Stierajú sa rozdiely medzi mužskou a ženskou módou tzv. unisexová móda je najväčším hitom.

 Revolta mladých pokračuje. Vplyv hnutia hippies plne využili módni tvorcovia a etno-móda sa objavuje v módnych domoch tých najznámejších značiek. Nosia sa kaftany, kimoná, typické kusy odevu z Indie, Maroka, či Afriky. V šatníku ľudí sa tiež objavujú nohavice zvonového typu, ktoré si obliekajú tak muži, ako ženy.

Ako protest proti oficiálnej móde sa stalo punkové hnutie. Agresívna silná móda, ktorej súčasťou boli plátenné vojenské nohavice, potrhané tričká s anarchistickými nápismi, zatváracie špendlíky a ťažké topánky.

 

Osemdesiate roky

Osemdesiate roky už niekoľkokrát vyhrali nelichotivú anketu ako najnevkusnejšie módne obdobie. Naozaj, nad niektorými módnymi „vychytávkami“ dnes iba neveriacky krútime hlavou. Ako je havajská košeľa zapnutá iba na dva gombíky u mužov, alebo vypchávky na sakách alá námornícky dôstojník u pánom aj dám.

Móda bola ovplyvnená západným svetom a jeho ekonomickým rozmachom. Športové oblečenie sa nosí nielen na športovanie, ale aj bežne medzi ľudí. Začína sa obdobie tzv. šušťákovej módy. Umelé materiály jednoznačne vedú. Jeansy sa objavujú v rôznych strihoch a konečne aj farbách.

 

Deväťdesiate roky

Móda sa postupne vracia k svojim začiatkom. Hlavným nosným prvkom je rifľovina, ako textilná látka využívaná nielen pre nohavice, ale aj košele, šaty, sukne, kabáty. Objavuje sa koža a latex ako sexi materiály pre divožienky a silných chlapov.

 

Súčasnosť

Dnešná móda je iba recykláciou všetkého, čo tu už raz bolo. Nosí sa všetko, a tak len málokedy môžete prestreliť. Módni tvorcovia ponúkajú svoje modely čím ďalej tým extravagantnejšie. Objavuje sa nový „second-hand“ štýl obľúbený najmä u mladých ľudí. Veľké športové firmy ponúkajú pohodlnú módu pre bežného človeka na bežný deň.